Jedná se o onemocnění, při kterém je v těle nadměrné množství tuku, v České republice trpí nadváhou a obezitou více než polovina populace (56 %), z toho 17 % je obézních.
Nadbytečná tuková tkáň nám může na první pohled připadat zejména jako kosmetický problém. Obezita je však významný rizikový faktor, který se podílí na vzniku a rozvoji závažných somatických nemocí, např. onemocnění srdce a cév, cukrovky 2. typu, apod.
Obezita vzniká interakcí genetických a zevních faktorů. Existují určitá období, která jsou pro rozvoj obezity velmi významná – u žen zejména doba těhotenství a období po něm, dále období přechodu, u dívek doba dospívání, všeobecně pak stresové faktory a určitá období, kdy se snižuje pohybová aktivita – nástup do zaměstnání, založení rodiny, rodinné či pracovní problémy, ukončení sportovní činnosti, odchod do důchodu apod.
zvýšení rizika srdečního infarktu, mrtvice či nádorového onemocnění
Význam chirurgické léčby obézních tak vidíme ne v pouhém snižování hmotnosti, ale především ve faktu, že po výkonu výrazně klesá výskyt přidružených onemocnění, zejména diabetu a celkově se zlepšuje zdravotní stav a dlouhodobá prognóza pacienta.
Míra obezity se určuje hlavně podle indexu tělesné hmotnosti neboli BMI (z anglického body mass index).
TĚLESNÁ HMOTNOST (kg)
VÝŠKA (m)²
Pro podstoupení operace je nutno splnit tyto podmínky:
Metabolická chirurgie je doporučována lidem s BMI nad 30 kg/m², kteří mají zároveň nějaké přidružené onemocnění, jako například:
Pokud pacient nemá přidružené onemocnění, je operace doporučována při BMI nad 35 kg/m7.
Tento způsob léčby zahrnuje celkovou změnu životosprávy, individuálně sestavený jídelníček a různá pohybová doporučení. Se změnou pomáhá podpůrná psychoterapie.
Léčbu lze doplnit také užíváním léků.
Moderní léky – antiobezitika, ať už ve formě tablet nebo injekcí jsou skutečně účinné, část pacientů však tuto léčbu netoleruje pro nežádoucí účinky. Navíc je potřeba zmínit, že po vysazení léčby se nadbytečná kila bohužel vrací zpět.
Často se tento typ léčby nasazuje i jako příprava před operačním řešením obezity.
Chirurgická léčba obezity je také nazývána metabolickou (či bariatrickou) chirurgií.
Oproti předešlým způsobům léčby jako jediná vykazuje dlouhodobé výsledky.
Mezi nejčastější zákroky patří tubulizace žaludku nebo žaludeční bypass.
Bariatrickou operaci doporučuje
tým odborníků (obezitolog, chirurg, psycholog, nutriční terapeut).
Na základě celkového zdravotního stavu určí, zda je pro Vás chirurgická léčba vhodná a bezpečná.
Pokud ano, je možné operaci provést a bude hrazena z veřejného zdravotního pojištění.
=SLEEVE GASTREKTOMIE, ŽALUDEČNÍ SLEEVE, ZÚŽENÍ ŽALUDKU, RUKÁVOVITÁ RESEKCE ŽALUDKU
=OAGB (one anastomosis gastric bypass), ŽALUDEČNÍ BYPASS S JEDNOU ANASTOMÓZOU (=spojkou)
=RYGB, ŽALUDEČNÍ BYPASS SE DVĚMA ANASTOMÓZAMI (=spojkami)
Pozitivní je, že tato metoda léčby obezity je vhodná téměř pro každého pacienta, ať už jde o ženy nebo muže. Každopádně vhodnost zákroku může posoudit pouze zkušený lékař. Neváhejte se proto obrátit na naše specialisty, kteří vám kvalifikovaně poradí a nastíní všechny možnosti léčby obezity.
Ano! Samotný léčebný zákrok probíhá laparoskopicky a podle celosvětových statistik za několik desetiletí, co jej lékaři provádějí, je dokonce bezpečnější než rutinní operace žlučníku.
Léčba obezity bariatrickou metodou je pro všechny pacienty zdarma, respektive je plně hrazená z vašeho zdravotního pojištění. Konzultace s lékařem, doporučení vhodné léčby, léčebný zákrok i pozákroková péče vás tedy nebudou stát žádné peníze.